Harnesses and Harness Accessories
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (6)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (93)
- (57)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (6)
- (4)
- (75)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Iron Worker's Harness
Back and side D-rings, belt with adjustable support straps and pad, shoulder pads, pass-thru buckle leg straps.
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Vest-Style Retrieval Harness
Back and shoulder D-rings, tongue buckle leg straps.
| Product Type | Vest-Style Retrieval Harness |
|---|---|
| Style | Vest |
| Weight (English) | 4.2 lb. |
| D-Ring Location | Back, Shoulder |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Retrieval Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Retrieval Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back, Shoulder |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Positioning Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Positioning Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Positioning Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back, Leg |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Tower Climbing Harness
Back, front and side D-rings, belt with pad, seat sling with positioning D-rings, tongue buckle leg straps.
3M™ DBI-Sala™ Hi-Vis WorkVest and Harness Combination
Combination work vest and fall protection harness
| Color | Hi-vis Orange |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meets or exceeds OSHA, ANSI Z359.1, and ANSIFor Use With (Application)/ISEA 107-1999 standards. |
| D-Ring Location | Back |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Cross-Over Style Positioning/Climbing Harness
Provide the freedom and confidence to function at your maximum potential when speed and efficiency are project requirements. 3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Cross-Over Style Positioning/Climbing Harness is designed using materials that last.
| Capacity (English) | 420 lb. |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Weight (English) | 4.7 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI A10.32, ANSI Z359.1, ANSI Z359.3, ANSI Z359.4, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Transportation, Wind Energy, Construction, General Industrial |
| D-Ring Location | Back, Front, Side |
| Buckle Style | Duo-Lok™ Quick Connect |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Vest-Style Harness
Advanced vest-style harness designed to help elevate employees safety and comfort.
| Weight (English) | 4 lb. |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI A10.32, ANSI Z359.1, ANSI Z359.4, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit STRATA™ Vest-Style Harness
Light-weight fall protection harness designed to help elevate employees safety and comfort.
| Color | Gray |
|---|---|
| Weight (English) | 5.35 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.1, ANSI Z359.11, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
| D-Ring Location | Dorsal |
| Buckle Style | Tri-Lock Revolver™ Quick Connect |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X300 Comfort Vest Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X300 is designed for those who refuse to compromise. The X300 harnesses are outfitted with high-quality components that have been developed to enhance the safety, convenience and performance for working at height on your job site.
| Length (Metric) | 40.64 cm |
|---|---|
| Product Type | Safety Harness |
| Buckle Style (Chest) | Auto-Locking Quick-Connect |
| Color | Gray |
| Length (English) | 16.0 in. |
| Material | Polyester |
| D-Ring Location | Back |
3M™ DBI-Sala™ Suspension Trauma Safety Strap
Helps to prevent the effects of suspension trauma after a fall
| Product Type | Revolution Harness |
|---|---|
| Size | Universal |
| Color | Black |
| For Use With (Application) | Construction, Fall Protection |